Статия на Силвия Тодорова, член на УС на БАКЕП в Капитал на тема: 40 общини може да получат 1.5 млрд. лв. за интегрирано градско развитие
Процедурата за подкрепа на изпълнението на конкретни инфраструктурни проекти в 40 градски общини* по Програма за развитие на регионите 2021 - 2027 (ПРР) е един от съществените етапи от процеса на реализиране на подхода на Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) в страната. Този процес стартира преди четири години с разработването на ПРР, Интегрираните териториални стратегии за развитие на ниво регион, Плановете за интегрирано развитие на община и съответните промени в Закона за регионално развитие. Подходът на ИТИ в определена степен надгражда и доразвива прилагането на Интегрираните планове за градско възстановяване и развитие като основен инструмент за интервенции в градските територии от предходния период 2014 - 2020 г.
Още на етапа на планиране се очакваше, че прилагането на ИТИ ще бъде трудно с оглед необходимостта от координация и партньорството на общини и други организации и изпълнение на дейности с различни източници на финансиране; реализиране на двуфазна система на подбор на проекти - първо на Концепции за ИТИ, одобрявани от Регионалните съвети за развитие и втора фаза - подаване на конкретни проектни предложения в рамките на процедури за финансиране, обявявани от Управляващите органи на програмите. След приключване на първата фаза за подбор на Концепции за Интегрирано териториално развитие (КИТИ), чрез настоящата процедура се дава възможност за финансиране на конкретни проектни предложения за инфраструктурни мерки съгласно одобрени в КИТИ дейности, планирани за финансиране само по ПРР.
Очаква се за останалите дейности, планирани за финансиране по други програми и включени в КИТИ, съответните програми (Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" 2021 - 2027 г. (ПН ИДИТ); Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021 - 2027 (ПКИП); Програма "Образование" 2021 - 2027 г. (ПО); Програма "Околна среда" 2021 - 2027 г. (ПОС); Програма "Развитие на човешките ресурси" 2021 - 2027 г.) да стартират също процедури съгласно своите Индикативни годишни работни програми.
Настоящата процедурата предвижда финансиране на мерки, вече дефинирани и защитени чрез одобрените КИТИ, които ще допринесат за създаването на жизнени, икономически силни и устойчиви региони. Основните интервенции могат да бъдат в областта на: инфраструктурни мерки за насърчаване на икономическата активности; енергийна ефективност (ЕЕ) и устойчиво обновяване на жилищни и обществени сгради, включително студентски и ученически общежития; устойчива мобилност, включително градска мобилност; пътна инфраструктура, функционални връзки и пътна безопасност; зелена градска инфраструктура и сигурност в обществени пространства; образователна инфраструктура и оборудване; здравна и социална инфраструктура; жилищно настаняване; инфраструктура за култура, спорт и туризъм.
Кой е допустим
Допустими кандидати по настоящата процедура са обединения на кандидат, водещ партньор по одобрена концепция за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ), и партньори, изпълняващи дейности по ПРР в одобрената КИТИ, които са определени за конкретни бенефициенти по програмата - това са общини, структури на държавната администрация, висши учебни заведения, компании и др. Специфично изискване е, че всяко проектното предложение следва да включва всички дейности и обекти с финансиране от ПРР, съгласно одобрената КИТИ. Изпълнението на останалите обекти/дейности, включени в одобреното КИТИ, които не са предмет на финансиране от ПРР, е отговорност на водещия партньор и партньорите, включително чрез финансиране по останалите програми, за да се постигне дефинираната цел на интегрирания подход.
Предвидено е да не могат да се подават самостоятелни проектни предложения от отделните партньори в концепцията, да не могат да отпадат или да се променят дейности от вече одобрените концепции за ИТИ или да се увеличава предвидената в одобрената концепция за ИТИ стойност на БФП по ПРР както общо за концепцията, така и за всяка отделна дейност в нея. Доколкото към проектното предложение трябва да се подаде финансова обосновка за всяка планирана дейност, придружена с документи като източници на информация за нейното остойностяване, е от съществено значение при разработването на КИТИ да е заложено реалистично финансиране за всеки отделен обект/дейност.
Продължителността за изпълнението на проектите е дефинирано на 36 месеца, което ще е предизвикателно за част от кандидатите с концепции, включващи многобройни и сложни обекти/дейности по ПРР. Чрез един проект ще се финансират всички обекти и дейности, подлежащи на финансиране по ПРР, като това прави процеса на реализация по-комплексен и рисков. За сравнение, през предходния програмен период тези обекти бяха финансирани чрез отделни процедури и договори за БФП и независимо от това имаше предизвикателства с продължителността за изпълнение на част от тях.
Ефективен подход в настоящата процедура е изискването всеки партньор да управлява финансово дейността, за която отговаря, и да е отговорен за постигането на съответните индикатори. Степента на зрялост на проектното предложение не се бонусира при техническата и финансовата оценка на проектите - възможно е да се кандидатства както с работен/технически проект за обекта на инвестиция, така и с изготвено конструктивно становище от строителен инженер на база архитектурно заснемане, архитектурен план за предвидените промени, архитектурна записка и оглед на място, като това дава определена гъвкавост на кандидатите, но съответно би отнело от времето за реалното осъществяване на инфраструктурните дейности при изпълнение на проекта при избор на втората хипотеза.
Точки се присъждат за адресиране уязвими групи и територии със специфични проблемни характеристики (зони със социални, икономически или екологични проблеми), дефинирани в Интегрираната териториална стратегия за развитие на региона и/или в Плана за интегрирано развитие на общината на целевите територии, включване на дейности с пряк принос към климатичните цели; допринасяне за принципите на Новия европейски баухаус (устойчивост, естетика, принадлежност); включени мерки с пряк принос към изпълнението на приоритетните дейности от Плана за действие за изпълнението на Стратегията на ЕС за Дунавския регион.
Какво ще се финансира
Налични са специфични изисквания за определи групи дейности, като:
-
Дейностите за пътна, здравна, образователна, социална и културна инфраструктура трябва да са в съответствие с националните стратегии и картите на нуждите в съответните сектори.
-
Дейностите за социална и здравна инфраструктура се основават на резултатите от индивидуалните оценки на нуждите и потребностите на засегнатите лица.
-
Дейностите за социална, образователна инфраструктура и жилищно настаняване се комбинират с подходящи меки мерки.
Общият размер на помощта е 1 553 075 665 лева, разпределен по региони. Не е дефиниран минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за проектно предложение, а максималният размер е до одобрения размер на средствата по ПРР за съответната одобрена концепция за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 11.02.2025 г., а за изпълнение на финансираните по процедурата проекти е 31.12.2029 г.
* Процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини" дава възможност за инвестиции в различни по вид инфраструктура. 40-те градски общини са от 6-те региона за планиране от ниво NUTS 2: Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян, Троян, Търговище, Харманли, Хасково, Шумен и Ямбол.
Източник: КАПИТАЛ