Кризата не отказа "Елмот" от инвестиции
Заводът за електротелфери от Велико Търново се оборудва с нови машини по ОП "Конкурентоспособност"
Значителните инвестиции в закупуване на машини при свиващ се пазар заради кризата винаги са свързани с голям бизнес риск. Това важи в пълна сила и за проекта, който помогнахме да реализира предприятието за електротелфери "Елмот" във Велико Търново. Започнахме работа по плановете за модернизацията на завода през 2008 г. заедно с изпълнителния директор Елисавета Николова и нейния екип.
Тежката икономическа ситуация в Европа и страната изискваше да се преразгледа предкризисната инвестиционна програма на предприятието. Ръководството на завода имаше амбициозна цел за мащабна модернизация на производствените мощности, но кризата може да доведе до сериозни рискове за реализацията й. Поради това и решението за кандидатстване по оперативната програма "Конкурентоспособност" беше трудно.
Като консултанти по проекта анализирахме всички аспекти на този риск и преценихме доколко дружеството е в състояние да изплати инвестицията при различните сценарии. Схемата за технологична модернизация на големи предприятия по ОП "Конкурентоспособност" беше подходящата възможност през 2010 г. за изпълнение на част от инвестиционните намерения на мениджмънта на дружеството. Така внесохме проект по програмата за инвестиция в две фундаментални за модернизирането на производствените мощности машини. Той беше класиран на едно от първите места и успешно получи финансиране по програмата.
Целта на инвестицията
Стойността на целия проект е за близо 2.5 млн. лв., като великотърновската компания използва средствата за купуването на две високотехнологични машини. Целта беше чрез модернизацията предприятието да стане по-конкурентно и да разшири пазарите си. Бяха закупени две машини - хоризонтален обработващ център и зъбонарезна машина.
Изборът беше предшестван от анализ на технологично най-слабите места в производствения процес. Мениджмънтът беше наясно, че в процеса на излизане от икономическата криза обемът на производството ще се повиши, но това няма как да стане с физически и морално остаряло оборудване. С помощта на хоризонталния обработващ център предприятието вече може да обработва по-големи детайли, вместо да ги поръчва от външни доставчици. А пък зъбонарезната машина стана основна модерна мощност в този процес, където голяма част от машините са остарели, с ръчни настройки и недостатъчно прецизни.
Реализацията
След като проектът беше одобрен, ние като консултанти продължихме да подкрепяме предприятието при изпълнението му. Грижихме се за стриктно спазване на сроковете, изискванията и процедурите на финансиращата институция, като отчитането на проекта мина успешно и без съществени затруднения.
Най-трудното при подобен проект е да се преценят рисковете от инвестицията и да се осигури предварителното финансиране на проекта, тъй като субсидията по програмата се изплаща след окончателното отчитане. Успешната инвестиция чрез европейско финансиране задължително минава през прецизността в изпълнението и спазването на процедурите и сроковете. Но решаващо за успешната реализация на инвестицията и за съвместната работа между мениджмънта и консултантския екип беше предварителното детайлно планиране с прецизна преценка на рисковете. Добрият предварителен анализ и доброто планиране са гаранция за успешен проект.
С въвеждането в употреба на новия автоматичен хоризонтален обработващ център беше съкратено времето за производство на един телфер с приблизително 30%. Новата зъбофрезова машина позволи работа в автоматичен дву- и трисменен режим, като ефектът върху производителността е близо 25% и 15% по-малко брак в сравнение с нивата преди въвеждането на новите машини. В средносрочен план благодарение на новото оборудване "Елмот" трябва да повиши обема на производство с около 35% на годишна база.
Бъдещето
Развитието на "Елмот" като производител във висококонкурентен сектор изисква непрекъснати инвестиции в производствено оборудване, за да може да се конкурира ефективно със световните производители. След успешните стъпки към производствена модернизация досега в новия програмен период 2014 - 2020 дружеството е готово да кандидатства за финансиране вече за разработването на продуктови и производствени иновации. Фирмата има креативен инженерен екип и през последните години е създала и защитила осем промишлени дизайна.
"Иновациите са скъпи и рискови, но нямат алтернатива", посочва изпълнителният директор Елисавета Николова. Тя е убедена, че в основата на конкурентоспособността стоят непрекъснатите усилия за създаване на нови по-съвършени продукти. Остава надеждата, че в новата програма "Иновации и конкурентоспособност" ще има финансиране за производителите, класифицирани според закона като големи, за да може двигателите на българската индустрия като "Елмот" да вървят напред наравно с конкурентите си в чужбина.
Предприятието
"Елмот" АД е създадена през 1967 г. и досега е основен доставчик на електрически двигатели за производителите на телфери в страната. Тя е една от малкото компании в света, произвеждаща конусни електрически двигатели. От 1968 г. досега заводът е произвел повече от 3 млн. електродвигателя с вградена спирачка, които се продават в 40 страни по целия свят. След приватизацията на предприятието през 1996 г. стратегията на мениджмънта е да запази водещите му позиции на Балканския полуостров и руския пазар, като същевременно търси разширяване на присъствието на азиатските и европейските пазари. През годините "Елмот" продава успешно своята продукция в много страни - Испания, Германия, Русия, Словакия, Иран, Италия, Турция, като на износа се падат 95% от продажбите на завода. В момента "Елмот" проектира, произвежда и продава пълна гама асинхронни двигатели с конусен кафезен ротор и вградена спирачка. Те имат приложение за въжени и верижни телфери, лебедки, хаспели, трансманипулатори, транспортьори, кранове и други подемни съоръжения. Когато кандидатства за еврофинансиране, дружеството е давало работа на над 400 души във Велико Търново.