Статия на Теодора Рускова-Дарунска, ВУТОВИ ООД, член на БАКЕП в Капитал на тема: 420 млн. лв. в две грантови процедури за иновации в предприятията
Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021 - 2027 стартира с две процедури, насочени към подобряване на иновационната дейност на българските предприятия. "Внедряване на иновации в предприятията" отвори на 02.11.2023 г. и е със срок за кандидатстване 31.01.2023 г. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ е 293 374 500 лева, а документите за кандидатстване са достъпни в Информационна система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България 2020.
Процедурата "Разработване на иновации в предприятията" ще стартира до края на годината, като се очаква срокът за подаване на проектни предложения да е 6 месеца. Разполагаемият ресурс възлиза на 127 000 000 лв.
Какво е общото между двете процедури?
И двете процедури се фокусират върху иновации в една от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021 - 2027, а именно: "Информатика и ИКТ", "Мехатроника и микроелектроника", "Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии", "Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии" и "Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика".
Допустимите кандидати са микро-, малки, средни предприятия и малки дружества със средна пазарна капитализация (с до 499 заети лица). Финансирането е насочено към компании, регистрирани не по-късно от 31.12.2020 г. За разработване на иновации могат да кандидатстват и големи предприятия, но само в сътрудничество с МСП.
Налице са изисквания и по отношение на реализираните нетни приходи от продажби, които са по-занижени при процедурата за разработване на иновации.
Какво е различното между двете процедури?
- Начинът на изпълнение на проектите - при разработване на иновации проектите могат да се изпълняват самостоятелно или в партньорство, докато при процедурата за внедряване, кандидатите трябва да изпълнят проектите си самостоятелно.
- Обхватът на проектите - процедура "Разработване на иновации в предприятията" в насочена към иновации в по-ранен стадий на развитие. Допустимите дейности са свързани с извършване на индустриални научни изследвания и експериментално развитие, а резултатът от проектите трябва да достига едно от следните нива на технологична готовност:
Технология, демонстрирана в релевантна среда;
Прототип, демонстриран в операционна среда;
Завършена и сертифицирана система;
Изпробвана система в операционна среда.
"Внедряване на иновации в предприятията" се съсредоточава върху внедряване на продуктови или иновации в бизнес процесите, които вече са разработени от кандидата или на база придобити от трети лица интелектуални права. Целта на проектите е технологично обезпечаване и крайният резултат е готов за пазарна реализация иновативен продукт.
- Допустимите разходи - разходите които могат да бъдат заявени зависят пряко от обхвата на дейностите в проекта. "Разработване на иновации в предприятията" предполага необходимост от извършване на научно-изследователска и развойна дейност и кандидатите могат да заявят за финансиране разходи за възнаграждения (вкл. здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя) на персонал за срока на изпълнение на проекта. Възможно е да се предвидят и разходи за външни услуги, свързани с възлагане на научни изследвания, придобиване на интелектуална собственост и консултантски услуги, използвани изключително за разработването на иновацията. Придобиването на машини и оборудване не е допустимо по процедурата, като могат да бъдат заложени единствено разходи за амортизация на собствено оборудване и инструменти за периода, в който се използват за целите на проекта.
Кандидатите по процедура "Внедряване на иновации в предприятията" могат да предвидят разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) - машини, съоръжения и оборудване, както и разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА) - специализиран софтуер (вкл. разработване), патенти, лицензи, "ноу-хау" и др., необходими за изпълнението на проекта. Допустими са консултантските услуги в областта на индустриална собственост и услуги от лаборатории за провеждане на изследвания, измервания, изпитвания и др.
- Интензитетът на помощта - размерът на безвъзмездната помощ при процедурата за разработване на иновации в предприятията е 45% за микро- и малки предприятия, 35% за средни предприятия и 25% за големи предприятия. Ако проектите се изпълняват в партньорство или резултатите се разпространяват широко чрез конференции, публикации, отворени за достъп регистри или безплатен софтуер, или софтуер с отворен код, интензитетът може да бъде увеличен с 15% и да достигне 60% за микро- и малки предприятия, 50% за средни и 40% за големи предприятия.
За внедряване на иновации подпомагането с безвъзмездни средства е до 50% за микро- и малки предприятия, 45% за средни предприятия и малки дружества със средна пазарна капитализация.
Кои са подходящите бенефициенти за всяка процедура?
Процедура "Разработване на иновации в предприятията" е подходяща за компании, които:
са в процес на разработване на иновация, но все още нямат готов за пазарна реализация продукт;
разполагат с квалифициран персонал, който може да извърши дейностите свързани с научни изследвани и експериментално развитите;
имат необходимост от подкрепа за осигуряване на възнагражденията на ангажираните с разработването на иновацията специалисти, материали и консумативи, както и външни услуги. Процедура "Внедряване на иновации в предприятията" е подходяща за компании, които:
искат да внедрят иновация, която вече са разработили сами или са придобили на база интелектуални права от трети лица;
имат необходимост от подкрепа за придобиване на машини, оборудване или софтуер, необходими за внедряване на иновацията.
Компаниите, които разполагат с финансов и административен капацитет, могат да участват и в двете процедури.
Източник: КАПИТАЛ