Статия на Ангелина Добрева, АДЕКУМ ПРОЕКТИ ЗА РАЗВИТИЕ ЕООД, член на БАКЕП в Капитал на тема: Бизнесът ще получи рекордно еврофинансиране през следващите 5 години
Бизнесът ще получи рекордно еврофинансиране през следващите 5 години
Статия на Ангелина Добрева, управител на "Адекум проекти за развитие", член на БАКЕП.
През последните седем години бизнесът извън земеделския и хранителния разчиташе само на оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" за подкрепа на инвестициите си. Общият ресурс на програмата беше 1.27 млрд. евро. Наследникът на ОПИК, Програма за конкурентоспособност и иновации в предприятията, ще има бюджет от близо 1.63 млрд. евро, тоест близо 22% повече.
През 2022 г. и 2023 г. България има срок да усвои средствата от Плана за възстановяване - безпрецедентен инструмент, като отговор на безпрецедентна ситуация - пандемията COVID-19.
Вследствие усилията на една от големите бизнес асоциации, АИКБ, досегашното правителство ревизира Плана за възстановяване, така че значима част от него да бъде директна и смислена подкрепа за бизнеса. Общият ресурс на плана е 10.4 млрд. евро, разпределени в четири стълба, от които два - Иновативна България и Зелена България, дефинират подкрепа за бизнес инвестиции. Все още е твърде рано да се говори колко точно ще бъде тази подкрепа, но за тези два стълба общо са определени 60.6% от бюджета на плана, т.е. 6.24 млрд. евро. За директна подкрепа на предприятията е резонно да се очакват минимум 1 млрд. евро, независимо от трансформациите, които тепърва може да настъпят в плана в резултат на решения на следващото българско правителство и преговори с ЕК.
Новата програма за бизнеса
Новата оперативна програма, наречена "Конкурентоспособност и иновации в предприятията", наследник на ОПИК, беше планирана навреме - първата й версия се появи малко преди пандемията.
Неочаквана приятна изненада е, че тя извлича онова, което в последните 15 години се е оказало работещо и нужно за бизнеса, стъпва на научените уроци, пречупва го умело през повелите на ЕК за новото десетилетие. Дежурните за всеки нови седем години залитания в неприложими фантазии за България като иновационен и индустриален лидер са лимитирани до почти неизбежен минимум.
Одобрението на програмата обаче замря с пандемията, ситуация валидна за всички европейски страни. Факт е, че пандемията забави неимоверно работата на ЕК, вместо да я мобилизира с цел максимално бърза финансовата подкрепа за периода 2021 - 2027, и това говори само по себе си.
Така че, макар и със сериозно закъснение, Програмата за конкурентоспособност и иновации в предприятията трябва да стартира паралелно с Плана за възстановяване - до края на настоящата година.
За разлика от плана новата Оперативна програма предлага конкретика какво ще финансира и тази конкретика няма да се промени:
- Иновации в съществуващи предприятията;
- Привличане на чуждестранни изследователи в предприятията в етап на растеж;
- Създаване на нови и развитие на иновативни стартиращи предприятия;
- Защита на индустриална собственост;
- Въвеждане на стандарти и технологии от Индустрия 4.0;
- Въвеждане на цифрови технологии, софтуер, цифрови приложения и прилагане на подходящи процеси за киберсигурност и поверителност на данните в МСП;
- Повишаване на дигиталните умения на персонала;
- Производствени инвестиции в предприятия с потенциал за растеж;
- Насърчаване на предприемачеството;
- Насърчаване на интернационализацията и привличане на чуждестранни инвестиции;
- Подкрепа за растеж и конкурентоспособност на МСП в рамките на нови/съществуващи индустриални паркове, вкл. изграждане на производствена инфраструктура;
- Мерки за енергийна ефективност;
- По-ефективно използване в производството на природните ресурси, включително вода;
- Увеличаване на трайността, възможностите за поправка, модернизиране или повторна употреба на продуктите, възможностите за рециклиране;
- Намаляване на съдържанието на опасни вещества;
- Подобряване управлението на отпадъците;
- Подкрепа за създаване на партньорства между предприятия за постигане на промишлена симбиоза;
- Създаване на браншови платформи.
Списъкът с инвестициите, които ще бъдат подкрепяни от новата оперативна програма, изглежда почти съставен от информиран и авангарден собственик на предприятие, което означава, че администрацията, управляваща европейските пари за бизнеса, знае и уважава това, от което този бизнес има нужда.
Дотук, всичко изглежда наистина оптимистично - двоен и добре планиран европейски ресурс за българските предприятия в следващите пет години.
Само че пред следващото правителство стои още едно предизвикателство освен времето, за което ще успее да договори с ЕК новата подкрепа за бизнеса. В последните години Европейската комисия иска грантовете за тези инвестиции да бъдат заменени максимално с кредити, тоест оперативната програма да бъде по-скоро кредитен инструмент, отколкото инструмент за безвъзмездна помощ.
Така рисковете пред подкрепата от ЕС за българските предприятия, която трябва да бъде удвоена в следващите години, стават три - ново и може би съвсем краткосрочно правителство, надпревара с времето за договаряне с ЕК, неадекватно настояване на донора за подкрепа чрез кредити вместо грантове.
Източник: Капитал