Успешни примери "Вианд" увеличи производството и качеството на фуражите си
Компанията е отворена да кандидатства и по новата Програма за развитие на селските райони
Статия на г-н Преслав Панев, член на БАКЕП в Капитал
Повече от 20 години на пазара - пет фуражни завода, търговски партньори в много страни от Източна Европа и желание за допълнително развитие. Така може накратко да се представи производителят на фуражи "Вианд". Дружеството е основано през 1992 г. като фамилна търговска компания. През 1993 г. тя обединява дейността си в България с мултинационалната компания "Провими" със седалище в Ротердам, Холандия, която е лидер на световния пазар в производството на храни за животни, птици и риби. "Вианд" става независимо дружество отново през 2010 г., когато българските акционери откупуват дела на "Провими".
Проектът
"Вианд" започва производството във фуражния си завод в с. Борисово, област Русе, през май 2011 г. Тогава е имало една производствена линия, 16 души персонал и два товарни автомобила. Фирмата решава да развие завода си и да го модернизира. С консултанта "Вока консулт" подготвя проект по мярка 123 "Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти" на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).
Инвестиционният план включва изграждане на модерна система за съхранение на зърно, обновяване на производствената сграда, а също така построяване на административна сграда със съвременни битови условия за работниците. По проекта се въвежда модерна технология за производство на специализирани фуражи и ново лабораторно оборудване. Производителят също внедрява информационни системи за управление на производствените и административните процеси във фуражния завод.
"Заводът беше със старо оборудване и производителността беше много ниска", посочва изпълнителният директор на дружеството Корнелия Харитонова. "Успяхме за доста кратко време да се справим с проекта, защото през март 2012 г. подписахме договор с Държавен фонд "Земеделие" и през декември същата година успешно отчетохме изпълнението, пояснява Харитонова.
Общата инвестиция в проекта е 2.2 млн. лв., като субсидията от програмата е около 1.1 млн. лв. Сега заводът вече работи с персонал от 60 души, като с проекта по Програмата за развитие на селските райони на практика се създават допълнително 40 устойчиви работни места. Така се намалява безработицата в района, тъй като основната част от персонала са местни жители от с. Борисово и съседните села.
Ефектите
Чрез модернизирането на производствените процеси и въвеждането на технологии за производство на различни видове фуражи предприятието намали себестойността на продукцията, подобри качеството на фуражите, подобри сътрудничеството с производителите на суровини и опазването на околната среда. Като резултат от проекта "Вианд" вече предлага комбинирани фуражи за прасета, за птици, за преживни животни и други. От произвежданите фуражи основно място заемат продуктите за птиците (бройлери, пуйки, пилета, яйценосно направление, кокошки носачки), свине, преживни животни и зайци.
Дружеството има и автопарк, с който обслужва клиенти на територията на цялата страна. Заводът разполага с два фирмени магазина - в Русе и един в с. Борисово.
С помощта и на проекта по оперативната програма "Вианд" се утвърди на пазара като конкурентен производител – производствената дейност е увеличена многократно, а фирмата развива производството и пазара на комбинирани храни за всички видове животни и птици. Допълнително доставя на българските ферми специални продукти като млекозаместители, белтъчни биоконцентрати, премикси и предстартерни храни. Разширява своите пазари и поддържа дългогодишни партньорства в съседни страни. Изнася продукцията си в Гърция, Румъния, Македония, Сърбия, Унгария, Украйна и др.
Корнелия Харитонова потвърждава, че без подобно финансиране няма как да се справят с разширяване на дейността за кратко време. Тя посочва, че дружеството има интерес да участва с проект и по новата програма, която предстои да бъде одобрена от Брюксел. "С нетърпение следим програмите. Миналата година придобихме още един завод и за нас представлява интерес да кандидатстваме в бъдеще отново, след като се справихме много добре с реализирането на този проект по ПРСР", отбелязва Харитонова.
Изпълнителният директор на дружеството оценява и ползата на консултанта за успешното реализиране на проекта. "Постоянната помощ от страна на "Вока консулт", не само при подготовката на проекта за кандидатстване, но и най-вече при самото изпълнение на проекта, до неговото отчитане и получаване на финансовата помощ спомогнаха за бързата реализация и за намаляване на рисковете от финансови санкции от страна на фонд "Зeмеделие". С тези отношения, които изградихме, със сигурност ще можем да постигнем бъдещи цели за развитие на "Вианд" като цяло", смята Харитонова.
Към настоящия момент фамилното предприятие има пет фуражни предприятия с общ производствен капацитет, който надхвърля 400 хил. тона годишно. Групата заводи разполага със собствени силозно-складови стопанства с капацитет от 50 хил. тона. Дружеството осигурява работа на над 160 служители в страната и чужбина. През миналата година продажбите на "Вианд" от произведени фуражи са били в размер на около 50 млн. лв., като формираната оперативна печалба е била около 2.4% от общия оборот.