Годишният форум на БАКЕП 2018: Успешно планиране и усвояване на оставащите средства по ОПИК и ПРСР

На 4 октомври 2018 г. Българската асоциация на консултантите по европейски програми (БАКЕП) проведе традиционния си годишен форум, на който съвместно с представители на управляващи органи на програмите прави преглед на изпълнението, мерките за усвояване на средствата, дискутира често срещани проблеми и предложения на бенефициентите.
Тази година темата беше фокусирана върху успешното планиране и усвояване на оставащите средства по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК) и Програма за развитие на селските райони (ПРСР) като основен интерес за бизнеса.
Участници във форума бяха: г-жа Илияна Илиева, заместник главен директор на Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност“ ; г-н Мустафа Чаушов, Началник сектор „Програмиране и контрол на оперативните програми“, Отдел "Програмиране, оценка и договаряне на безвъзмездна финансова помощ", Министерство на икономиката; г-жа Цветомира Стайкова, директор на Дирекция „Развитие на селските райони“, Министерство на земеделието, храните и горите; г-н Владислав Цветанов, началник отдел, Дирекция „Развитие на селските райони“, Министерство на земеделието, храните и горите; г-жа Атидже Алиева-Вели, заместник изпълнителен директор на ДФ „Земеделие“ с ресор прилагане на мерките от ПРСР; г-н Калоян Костадинов, и.д. директор дирекция ДПМРСР, ДФ "Земеделие"; г-жа Албена Пиналска, директор дирекция ОПМРСР, ДФ "Земеделие".
Модератори на дискусиите бяха: г-жа Ангелина Добрева, член на УС и ръководител на РГ по ОПИК, БАКЕП; г-жа Теодора Овчарова, член на УС на БАКЕП; г-жа Кристина Цветанска, Председател на УС на БАКЕП; г-н Емил Дърев, член на УС и ръководител на РГ по ПРСР, БАКЕП.
Ръководството на БАКЕП оцени високо засилването на качеството в планирането, организацията и оценката на проекти по ОПИК и отбелязвайки предстоящата трудна година, отправи призив към администрацията да не забавя темпото и да запази това качество. Ползите от сътрудничеството в името на по-доброто усвояване и реализация на средствата от програмите в икономиката бе отбелязано също от представителите на Министерство на икономиката и Министерство на земеделието и храните.
Изпълнение на програмите
По всички оси на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ има остатъчни средства, които се имат предвид за адекватно разпределяне. Това показаха представителите от ръководството на програмата. Те отбелязаха, че е най-трудно да се прецени на този етап изпълнението на Ос 1, защото се прехвърлят средства от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, чрез които предстои тепърва разработване на съвсем нова процедура, която да е насочена към бизнеса в партньорство с научни организации. Наддоговаряне от 10% преди края на програмния период все още не е обсъждано, но е възможно да се случи за всички програми чрез постановление на Министерски съвет, след като се видят данни от анализ за изчерпания ресурс.
По ПРСР са взети сериозни мерки за преодоляване на идентифицираните миналата година рискове в изпълнение на междинните цели. На този етап има рискове по индикатори от два приоритета, но вече е направена организация за бързо обработване на новите проекти, което да допринесе за изпълнението. От Министерство на земеделието и храните отбелязаха, че практически не може да се стигне до загуба на средства, тъй като всичко вече е консултирано с Европейската комисия и е направен екшън план.
Беше допълнено, че започва подготовката на необходимите аналитични и стратегически документи за новия програмен период още от края на тази година. Уточни се, че новото райониране на страната, което все още е в проект на промени в Закона за регионалното развитие, няма да бъде база за програмирането на следващия програмен период, а на по-следващия.
Предложения на БАКЕП
Консултантите коментираха, че публикуваната Индикативна годишна работна програма на ОПИК за 2019 г. предвещава предизвикателна година за управляващия орган и експертите му, и посъветваха двете най-атрактивни за бизнеса процедури, които са и най-ясни като условия – „Стимулиране внедряването на иновации от съществуващи предприятия“ и „Дигитализация на МСП“ да бъдат отворени максимално най-рано през годината, за да не се получи забавяне поради необходимостта от изясняване на новите процедури.
За намаляване на неясноти по изпълнението на проектите по ПРСР, консултантите предложиха да се въведе практиката на информационни дни по обявяваните мерки, за да имат възможност бенефициентите да получат по-добри разяснения от това, което може се получи в писмен вид на сайта, а също така да се организират обучения във връзка с изпълнението и отчетността по проектите.